Wiązanka na grób dziecka

Trzeba zaznaczyć, że śmierć dziecka to ogromna tragedia dla rodziców, gdyż to najpierw rodzice powinni odchodzić ze świata, a później dopiero ich pociecha. Niestety, w życiu bywa różnie i nierzadko jest odwrotnie. Oczywiście, oznaką pamięci o swym zmarłym potomstwie jest przede wszystkim troska o jego grób. Należy powiedzieć, że zazwyczaj nagrobki najmłodszych są pięknie ozdobione lampami i kwiatami.

Przede wszystkim, w tym wypadku preferowane są bukiety ze świeżym kwiatów, głównie z konawalii, różyczek, margaretek, lilii, stokrotek czy tulipanów. Warto dodać, że powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce, ponieważ ciemne kwiaty nie pasują na grób dziecka. Większość osób decyduje się na białe kwiaty, które są symbolem niewinności. Oprócz tego, odpowiednie będą jeszcze bukiety w odcieniu różowym, kremowym, błękitnym czy herbacianym. Można też połączyć ze sobą kwiaty w różnych barwach, dzięki czemu wiązanka będzie jeszcze ładniejsza. Ponadto, kwiaty ozdabiamy zielonymi liśćmi, trawami czy paprociami. Nie zapominamy o tym, iż kwiaty na nagrobek malucha mogą być różnych rozmiarów, chociaż do najładniejszych należą przykładowo miniaturowe chryzantemy, składane na mogile w okresie Wszystkich Świętych.

Na uwagę zasługuje fakt, że wiązanki na grób dziecka najczęściej mają oryginalną formę. Mowa tu o kompozycjach w kształcie serduszka, aniołka czy choinki. Równie często wybierane są bukiety w formie kuli czy trójkąta. Poza tym, rodzice chętnie decydują się też na wiązanki w koszu wiklinowym bądź w ozdobnej donicy, które są eleganckie. Natomiast w okresie świątecznym groby dzieci często są upiększane rogami obfitości, zarówno bożonarodzeniowymi jak i wielkanocnymi, które są dekorowane tematycznymi ozdobami, np. prezencikami, laskami cynamonu, bombkami lub pisankami i barankami.

Jak zrobić wiązankę na nagrobek malucha?

Przygotowujemy kosz wiklinowy, w którym stworzymy kompozycję.
Na dnie kosza dajemy gąbkę florystyczną, którą wcześniej moczymy w wodzie, żeby nią nasiąkła.
W dalszym etapie przechodzimy do wykonania wiązanki. Najpierw od tyłu wbijamy do gąbki florystycznej liście zielone, np. myszopłochu i eukaliptusa parvifolia. Zieleninę należy też wbijać po bokach gąbki, gdyż będzie zdobiła brzegi kosza.
Następnie w centrum kosza wbijamy kwiaty, preferowane są tu margaretki, różyczki, goździki bądź lilie w białym kolorze. Po bokach możemy wbić storczyki, także w kolorze białym lub bladoróżowym. Wolne przestrzenie między kwiatami uzupełniamy liśćmi.
Na końcu rączkę kosza ozdabiamy kokardą.